وبینار چیست؟

وبینار (کنفرانس تحت وب)، جهت برگزاری سمینارها و همایش‏ها و یا ارائه مطالب از طریق اینترنت مورد استفاده قرار می‏گیرد. در این نوع سمینار، هر یک از شرکت کنندگان پشت کامپیوتر خود نشسته و از طریق اینترنت با سایر شرکت کنندگان ارتباط برقرار می‏نمایند. این کار توسط نرم افزاری صورت می‏گیرد. این ملاقات‏های آنلاین معمولا به این صورت است که مدرس یا مدیر جلسه امکان برقراری ارتباط صوتی و تصویری و سایرین نیز امکان ارسال پیام‏های متنی را دارا هستند و لذا می توانند سوالات خود را به صورت مکتوب مطرح نمایند.

وبینار چیستمزیت هایی مانند عدم نیاز به تجهیزات سخت افزار گران قیمت، IP اختصاصی برای کاربر و پهنای باند بالا باعث شده است که وبینار بصورت جدی در بازار کنفرانس تصویری مطرح و تجهیزات جانبی و برنامه های قدرتمندی از آن معرفی گردد. روش‏های مختلفی برای ایجاد شبکه وبینار وجود دارد. برای برقراری ارتباط، نرم افزار داده ‏ها را بصورت رموز فشرده از طریق اینترنت برای مقصد ارسال می‏کند. این داده ها به‏ گونه‏ ای بهینه تنظیم می‏گردند که سرعت ارتباط بر اساس سرعت اینترنت کاربر تنظیم می‏ شود. بنابراین نیاز به سرعت کمتری نسبت به کنفرانس های سخت افزاری‏ اند.

استفاده از وبینار به دو صورت آن لاین و آف لاین امکان پذیر است. در فرم آن لاین همزمان با ارائه سخنران، مخاطبان از سخنرانی استفاده نموده و می توانند سوالات خود را به صورت کتبی مطرح کنند ولی در فرم آف لاین، مخاطبان از سخنرانی به صورت غیر زنده استفاده نمده و برای آن ها امکان پرسش وجود ندارد.

جهت ارزیابی، پس از برگزاری وبینار ار افراد آزمونی از مطالب ارائه شده گرفته و به پذیرفته شدگان در آزمون گواهی قبولی داده می شود.

وبینار چیستآموزش از راه دور (Distance Learning): شیوه ای از آموزش است که در آن برای شرکت در یک دوره آموزشی نیازی به فضای آموزشی حقیقی مانند دانشگاه یا آموزشگاه نمی باشد. در آموزش از راه دور کارآموز بدون نیاز به حضور فیزیکی در محل برگزاری دوره آموزشی می تواند از محتوای فراهم شده استفاده نموده و دانش مورد نیاز خود را کسب نماید.

آموزش مجازی یا الکترونیک (E-learning): سبک نوین آموزش از راه دور است. در این شیوه از آموزش انواع محتوای آموزشی مانند نوشتار، صدا، تصویر، انیمیشن و ویدیو به وسیله فن‌آوری‌های مختلفی از قبیل نوارهای صوتی و تصویری، لوح فشرده، شبکه‌های تلویزیونی، نرم‌افزارهای رایانه ای و شبکه های داخلی (اینترانت) و بین المللی (اینترنت) در اختیار کارآموزان قرار می گیرند.

آموزش آنلاین (Online Education): شاخه ای نوین از آموزش مجازی است که با استفاده از جدیدترین ابزارهای ارتباطی مانند ایمیل، وبلاگ، وب سایت و نرم افزارها در بستر شبکه های کامپیوتری خصوصا اینترنت، محتوای آموزشی را در اختیار کارآموزان قرار می دهد. در آموزش آنلاین مدرسین و کارآموزان از طریق اینترنت به صورت همزمان (Synchronous) و یا غیر همزمان (Asynchronous) با یکدیگر تعامل داشته و فرآیند آموزش و یادگیری را به انجام می رسانند.

وبینار چیستخدمات مشاوره ای نیز از جمله مواردی است که می توان در سیستم آموزش آنلاین و در موضوعات متنوعی از قبیل خانواده، فردی، روانشناختی، تحصیلی، شغلی و … ارایه نمود. مشاوره آنلاین به دلیل حفظ حریم خصوصی افراد و سهولت دسترسی به ویژه برای بانوان از استقبال خوبی برخوردار گردیده است.

نوشته‌های تازه